Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych

Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Legnicy spełnia standardy określone w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 września 2000 r. (Dz.U. Nr 82 (poz. 929).

Budynek i jego otoczenie poprzez zlikwidowanie barier architektonicznych nie stwarza trudności w poruszaniu się zarówno mieszkańcom sprawnym i niepełnosprawnym.

Nowoczesna, przystosowana do przewozu osób na wózkach inwalidzkich winda umożliwia swobodne i samodzielne przemieszczanie się osób, a w sytuacjach, gdy konieczne jest przewiezienie ludzi obłożnie chorych ułatwia personelowi wykonywanie koniecznych obowiązków służbowych.

System alarmowo-przeciwpożarowy, który zamontowany jest we wszystkich pomieszczeniach Domu, sygnalizuje każde pojawiające się zagrożenia pożarem.

Dom Pomocy Społecznej w Legnicy to dwupiętrowy budynek, w którym pierwsze i drugie piętro wykorzystane są na urządzone mieszkania dla 62 pensjonariuszy. Na drugim piętrze, zamieszkiwanym przez osoby sprawne fizycznie nie wymagające całodobowej opieki, znajdują się:
- 3 pokoje trzyosobowe,
- 8 pokoi dwuosobowych,
- 5 pokoi jednoosobowych,
- dyżurka pielęgniarek,
- "solarium" - pomieszczenie nazwane tak przez mieszkańców gdyż jest bardzo nasłonecznione i znajduje się w nim dużo zieleni (pielęgnowanej przez panie), gdzie ludzie wypoczywają i spędzają wolny czas na rozmowach przy herbacie i kawie w wygodnych wiklinowych meblach.

Pierwsze piętro przeznaczone jest między innymi dla małżeństw i osób obłożnie chorych, na którym znajdują się:
- 9 pokoi dwuosobowych (dwa z nich to mieszkania małżeńskie),
- 3 pokoje trzyosobowe,
- 1 pokój czteroosobowy (przeznaczony dla osób obłożnie chorych),
- gabinet zabiegowy,
- mała świetlica wykorzystywana jako sala telewizyjna.

Dla potrzeb mieszkańców na każdym z tych pięter są po dwie kuchnie wyposażone w sprzęt gospodarstwa domowego, który umożliwia samodzielne przygotowanie posiłków. W standardzie wyposażenia każdej kuchni jest lodówka.

Kuchnie zaplanowane i wykonane są tak, aby ani wiek, ani niepełnosprawność nie uniemożliwiały dostępu do tego "ogniska domowego".

Potrzeby mieszkaniowe podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Legnicy w sferze warunków sanitarnych zabezpieczone są przez kompleksowo wyposażone (bez barier architektonicznych) łazienki i toalety. Przy wannach zainstalowane są podnośniki kąpielowe w celu bezpiecznego przemieszczania osób niepełnosprawnych do zabiegów higieniczno-sanitarnych. Krzesła kąpielowe z odchylanymi lub zdejmowanymi podstawami pod ręce stanowią standardowe wyposażenie kabin prysznicowych.

Mankamentem w części mieszkalnej Domu jest brak pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie do prania i suszenia częściowej garderoby podopiecznych. Problem prania rozwiązano poprzez wstawienie pralki automatycznej do największej łazienki. Suszenie odbywa się na rozkładanych suszarkach rozstawionych w pozostałych łazienkach.

Na pierwszym piętrze znajduje się również bogaty księgozbiór oraz zaprenumerowana codzienna prasa i wybrane czasopisma, które dają możliwość pogłębiania wiedzy oraz poznawania aktualności. Ponadto instruktor terapii zajęciowej współpracuje z biblioteką miejską, z której wypożycza zamówione przez mieszkańców pozycje.

W okresie letnim, a także w słoneczne dni innych pór roku, pensjonariusze bardzo chętnie przebywają na obszernym tarasie I piętra, który od najwcześniejszych dni wiosennych do późnej jesieni za sprawą troskliwych pan i panów rozkwita kolorami kwiatów najprzeróżniejszych roślin zielonych. Wyposażony w stoliki i krzesełka, pozwala na spokojne pogawędki, wysłuchanie drugiego człowieka, wypicie filiżanki herbaty.

Poza wymienionymi wyżej ogólnie dostępnymi pomieszczeniami, pierwszoplanową częścią Domu Pomocy Społecznej są pokoje mieszkalne.

Co zapewniamy?

1
Zakwaterowanie

DPS dla Dorosłych w Legnicy zapewnia mieszkania jednoosobowe, dwuosobowe i trzyosobowe. Każdy z tych pokoi ma zachowane minima metrażowe oraz ma w swoim standardzie następujące wyposażenie: tapczan (dla osób niepełnosprawnych łóżko szpitalne, trzy z nich to łóżka nowoczesnego typu z regulacją za pomocą pilota), szafa, szafka przyłóżkowa, meblościanka, stolik, fotele, telewizor, radiomagnetofon, komoda, toaletka, telefon, lampka nocna.

2
Środki czystości

Mieszkaniec ma zapewnione osobiste środki czystości, przybory toaletowe i inne przedmioty niezbędne do higieny osobistej:
1) otrzymywane w miarę potrzeby: mydło, pastę do zębów, szczotkę, dla mężczyzny przybory do golenia oraz środki piorące wydawane na życzenie mieszkańca,
2) ręczniki (dwie sztuki), zmieniane w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie,
3) pościel, zmieniana w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

3
Odzież, czystość i ciepło

Mieszkaniec ma zapewnioną odzież i obuwie odpowiedniego rozmiaru dostosowaną do pory roku, wymienianą w razie potrzeby.

Pomieszczenia mieszkalne domu są sprzątane w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz dziennie.

Ekologiczne ogrzewanie gazowe pozwala o każdej porze roku utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach obiektu.